Samizdaty

Čtenářka mi zanechala následující vzkaz:“Já měla za to, že samizdat je termín převzatý z ruštiny a poplatný jen určité době a kulturně-politickým souvislostem. Že je to undegroundový text vznikající jakožto jediná možnost jak šířit myšlenky potlačované totalitní vládou.”

Ano, má pravdu, ale s totalitní vládou nepadly samizdaty, alespoň ty moje. Výraz jsem též převzala z ruštiny – sam izdať (sám vydat).
A jelikož jsem svým knižním pokusům nechtěla říkat knížky, ačkoli je tak čtenáři označovali, říkám jim samizdaty. Sama jsem napsala; vlastním nákladem je vytiskla, nechala nařezat. Jednotlivé listy formátu A6 jsem sama naskládala do jednotlivých výtisků, provedla výstupní kontrolu a když jsem ukecala Toma, pak mi je zalepil do termoobálek. Dílka byla neprodejná, ale testovala čtenáře, neboť ani v tržním hospodářství neplatí, že vyjde vše, co by autoři chtěli.

samizdaty
Na obrázku jsou všechny mé samizdaty:
– horní řada zleva: KONOBE, Milá babičko!, Taky možnost, Propusti života,

dolní řada zleva: Patnáct řádků (ne)stačí, Skorkoviny, Čísla pro Boženku K. a Horoskopy pro Michala K. Dva poslední vyšly pouze po jednom výtisku, byly určeny jako dárek pro jemenované.

Příjemné je zjištění, že nakladatelství Levné knihy se chopilo stejné myšlenky jako já – vydává přehled horoskopů podle jednotlivých lunárních znamení, čímž mě připravili o “práci”. Raději knížku koupím, než bych ji psala sama.

Nakonec můj první knižní počin SKORKOVINY je samizdat – náklad jsem zcela zaplatila. Znám další autory, kteří si vydávají prózu nebo poezii v samizdatech, ale distribuci si musí zajistit SAMI!
MSF

Příspěvek byl publikován v rubrice Samizdaty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Samizdaty

 1. Alexander JÁRAy napsal:

  Odpoveď.Vaša definícia samizdatu by mala byť zverejnená vo Wikipédii nakoľko je najvýstižnejšia zo všetkých definícii smizdatu.
  Opatrujte sa: Alexander JÁRAY.

 2. EVA napsal:

  3x jako mne zaujalo….Distribuci vlastních výtisků vám např.do trafik a novinových stánků zajistí prakticky každý distributor novin,ovšem jen s podmínkou převzetí remitendy,tj. neprodaných výtisků.Snad se vám ta rada hodí,preju úspěch.

 3. ann napsal:

  tak to jo 😉 diky za odpoved.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *