Z cizích kuchyní mi chutná všechno, co připraví „domorodá kuchařka“,ale jen pokud jsem přesvědčena, že se nejedná o nohy od stolu, vrtuli od letadla nebo živočichy mému srdci libé, či odpudivé.
Letos nás u příležitosti návštěvy Tomášova syna a jeho přítelkyně Nadi čekalo příjemné překvapení u její maminky. Připravila pravý, nefalšovaný boršč. Chutnal báječně, dokonce bych řekla, že bez smetany byl ještě lepší. Než jsme snědli vrchovaté talíře a ještě trošku, objasnila mi Nadina maminka tajemství nezaměnitelné polévky.
Na Ukrajině a v Rusku existuje tisíce druhů borščů, každý ho vaří podle toho, co dům dá, ale základem je maso a červená řepa.
Suroviny na 2-3 litry:
– 1/2 kg přírodních vepřových žeber,
– 1 ks vepřového ocásku,
– 1 ks červené řepy,
– malá hlávka zelí,
– 6 brambor,
– malá mrkev, kousek petržele a celeru,
– středně velká cibule,
– lžíce oleje nebo sádla,
– jeden rajský protlak nebo 1 kus většího rajčete,
– 3 bobkové listy, 4 kuličky nového koření a 4 kuličky černého pepře.
Postup:
Maso a červenou čepu uvaříme ve vodě spolu s kořením do změknutí. Vývar scedíme, vyjmeme, žebra obereme, nakrájíme maso a řepu na kostičky, vrátíme do vývaru.
Cibuli a najemno nastrouhanou kořenovou zeleninu (případně rajče) orestujeme, přidáme jeden rajský protlak (když není rajče) krátce povaříme a vložíme do polévky spolu s nastrouhaným zelím a brambory, nakrájenými na kostičky. Dovaříme podle toho, jak kdo má rád ještě „křupavou“ zeleninu.
Můžeme dochutit kapkou octa. Servírujeme spolu se zakysanou smetanou. V žádném případě nezahušťujeme.
MSF, Nadina maminka měla pravdu; boršč tisíce chutí. V první kuchařce, kterou jsem dnes otevřela byl finský boršč, jehož masovým základem bylo ryby a klobásy.