Mořeplavci

mořeplavciDávnými mořeplavci byly objeveny nové světy; území nemilosrdně dobyta, tamní obyvatelstvo zotročeno a jejich kultura v mnohých případech rozmetána. Dalo by říci, že ze zeměpisného hlediska neexistuje nic, co by se dalo ještě objevit. Přesto se generace dobrodruhů snaží jít alespoň po stopách hrdinných objevitelů nebo dokázat něco rychleji a lépe bez pomoci technických vymožeností dnešní doby.
Na chorvatském ostrově Korčula se narodil a první výpravy do neznáma uskutečnil legendární mořeplavec Marco Polo, jehož život a dílo láká k napodobení desítky naivních zahraničních rekreantů, kteří se vrhají do vln Jadranu na lehkých gumových člunech, nafukovacích lehátkách, prknech či jiných nevhodných plavidlech.
Zálibně a s velkým zaujetím jsem sledovala stavbu plavidla dvanáctiletým německým chlapcem. Z dřevěné podlážky bývalého přístavního mola vytvořil základ, k němuž přidal z dlouhého prkna hlavní stěžeň. Ten opatřil plachtou z velkého igelitové pytle na odpadky. Pro snadné manévrování a ovládání lodi přidal pod hladinu festové dřevěné kormidlo. Na palubu vzal s sebou dvě malá pádla, zásobu pitné vody, kamaráda a vyrazili do vln. Zpočátku vypadalo jejich blbnutí v mělkém moři jako zábavná chlapecká hra, která nabrala v jednom okamžiku rozměr pořádného dramatu. Jejich snahu posílil silný vítr, který je přenesl přes zábrany, vymezující mořské koupaliště a unášel je na moře. Když stavitelův tatínek, zjistil, že volat zurück nepomůže, musel pro kluky doplavat a dostat je do bezpečí. Dvěma rodičovskými záhlavci byla uzavřena jejich smělá plavba a legenda o mladých hrdinech, která ani nezačala.

MSF a tímto příspěvkem přecházím do režimu stávkové pohotovosti.

P.S. Děkuji za čtenářskou přízeň.

Příspěvek byl publikován v rubrice Chorvatsko 2009. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Mořeplavci

 1. JANOVA napsal:

  Tak chudý výletna zážitky nepamatuju, ale pokud se z jistého pracovního úkolu do zítřka nezblázím, tak něco z paměti vydoluju. Aspoň nějakou fotku.
  MSF

 2. JANOVA napsal:

  Gombí,rodičovské zodpovědnosti se zodpovědný rodič nezbaví.
  MSF

 3. Qenda napsal:

  Sláva,nazdar výletu!
  🙂

 4. Gomba napsal:

  a taktokončí smělé plány … třeba se už do smrti o nic podobného nemusí pokusit …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *