Novotní

„Pojďte do ordinace všechny,“vyzval nás pan doktor, když přehlédl v čekárně malou skupinu žen různého věku. Na stůl jsme odevzdaly registrační kartičky a s podivem pravil: „Ze šesti jste čtyři Novotné!“ – „A já jsem byla za svobodna taky Novotná,“ ozvala se nesměle mladá paní ode dveří. Než nám lékař napíchal na bolavá místa akupunkturní jehličky, vyšlo najevo, že Jarmily Novotné jsme přítomné dvě. „Mně se jméno Jarmila nikdy nelíbilo,“ prohlásila s despektem starší korpulentní žena. „Vždycky jsem se chtěla jmenovat Renata, nevím proč, ale od dětství jsem si tak říkala a pokřtila jsem jim první dceru.“ – „Vida, další nespokojenec, asi jich bude v populaci víc, než bych si myslela. Mně se Jarmila také nelíbila, chtěla jsem se jmenovat Baruna.“- „Víte, že by vám slušelo?“ pravila cizí Jarmila, aniž by konkrétně zdůvodnila, proč by mi vytoužené jméno slušelo lépe. „Ale už jsem ho přijala, protože člověk se musí mít rád celý a hlavně sám se sebou souznít.“ Než jsme ukončily sezení, přidala jsem následující historku: „Kdysi žil na Jičínsku pan Pochcaný. Když měl dost uštěpačných poznámek a posměšků, rozhodl se pro radikální změnu příjmení. Na matrice za mírný poplatek si nechal zapsat nové, ale netušil, že možná šlápnul vedle, protože sousedé na otázku, který Novotný, odpovídali: „Ten pochcaný.“

Z knížky Skorkovník, Eurolex Bohemia, a.s. 2006

Příspěvek byl publikován v rubrice SKORKOVNÍK. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Novotní

 1. JANOVA napsal:

  ad VIKI)Oslovení Jarko, též nemusím. Nejraději mám Jarunko, Jarmilko – méně, Jaru beru. Dokonce i Jarýšku je bezvadné, ale nejraději mám Jarmilo.
  4 Olinky? My jsme měli dvě Damary, dvě Vlasty, Lenku, Anežku, Drahomíru, dvě Věry a Aleny, jednu Hanu a Mirku. To vše ve školním roce 1970-1.
  BONALI

 2. JANOVA napsal:

  ad Vnučka)To mi tedy zatrnulo, jak to víš, že mi tak říkali. Na VŠ jsem měla poslední oficiální přezdívku Barča. Přezdívkám jsem udělala přítrž hned po nástupu do zaměstnání. Od té doby jsem Jarmila.
  Chlapa se jménem Jarmil neznám vstkutku žádného. Škoda.
  BONALI

 3. VIKI napsal:

  ad JANOVA)Když si rozebereš to naše křestní jméno, tak je velmi hezké a příjemné. Jar – mila = jaru milá. Také jsem se chtěla jmenovat jinak, ale nakonec jsem si zvykla. Nesnáším jen,když mi někdo (a je jich bohužel dost) říká Jarko! A máme také výhodu,protože Jarmilek je fakt méně. Např. ve třídě jsme měli 5 Marušek, 4 Olinky,…

 4. Vnučka napsal:

  Ahoj Barunko 🙂 No, Jarmila není dnes až tak nejčastější, ale pořád je… a nám něco pamatujícím myslím nevadí ani v nejmenším… Já ale tuhle potkala Jarmila. Chlapa. Otce od tří dětí. To mne opravdu překvapilo. Hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *