ÚNZ

čili Ústav národního zdravíÚstavy národního zdraví, které od roku 1952 zajišťovaly „správu“ nad našim celonárodním zdravím vzaly za své 24. listopadu 1990, kdy nabyl účinnosti zákon č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení) a zákon č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících, se ústavy národního zdraví staly organizacemi okresních úřadů.

Vzpomínku na tyto instituce, které vesměs připomínaly nedobytné tvrze nebo vězení s přísným režimem, všudypřítomným pachem lysolu a kde budíček pacientů začínal v pět ráno odběry krve a moče, podáváním léků a měřením tělesné teploty, jsem si dnes připomněla v naší nemocniční jídelně. Oběd mně naservírovali na talířích

unz

označených emblénem ÚNZ, na jejichž „prdelkách“ jsem našla značku porcelánky G. Benedikta v Karlových Varech a nápis, že nádobí se hodí myček a je odolné proti mycím prostředkům. Z toho usuzuji, že talíře nebudou tak staré, jak jsem si původně myslela. Musím ovšem podotknout, že i z letitého porcelánu jím raději než ze tvrzeného skla.

Potom jsem zašátrala v šuplíčku a vytáhla

odznak

odznak diplomované ošetřovatelky z Hradce Králové, který mi věnovala paní Helenka, když Tom stonal a nedbal mých rad, kterak má o své zdraví pečovati. Nakonec si dal říci a uznal, že manželce s takovým označením se těžko vzdoruje, protože co řekne, je pro danou chvíli svaté.

MSF, pánové, v nemoci dbejte rad svých žen! Nikdy nevíte, jestli též nemají někde v šuplíčku ten správný odznak pro záchranu svého milovaného.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: ÚNZ

  1. hadimrcha napsal:

    Ten odznáček mi něco připomíná, jeden takový se mi leskne na uniformě. Talíře máme trošku jiné, a o jídle ani nemluvím. Jsem mimo pracoviště, tak nevím co dneska na talíře nakládali. Jinak máš ve všem pravdu. Muži by měli poslouchat. BONALI

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *