Barvami proti zimní depce
Přírodní sluneční světlo si člověk v zimním období sám nevyrobí, ale barvami se může obklopit tak, že zimní chmury budou spolehlivě pryč.
Za jednu z mnoha forem považuji patchwork – sešívání kousků látky v barevných sledech, tvarech a rozmanitostech, až oči přecházejí, srdíčko se chvěje a duše si lebedí. (V dalším textu PW nahrazuje slovo patchwork.)
Má nová přítelkyně Marta Bukovanská, patchworkářka, skutečně dnes dvakrát škytla, když jsem v podvečer z kousků látky vytvářela prostírání pro Toma, jehož zimní období zmáhá více než travní porost u nás na Cidlině. Než se vrátil od „posilováků“, měl prostřeno na veselé prostírce.
Originální vzor log cabin (srub) jsem přetvořila do podoby falešného srubu , neboť střed prostírání není sešitý z jednotlivých dílků, ale je použit kus látky s pravidelnými čtverečky, který se nehodil na žádné, byť miniaturní šatičky pro panenku.
Při představě, že bych zase měla přikoupit podkladovou látku, jímala peněženku žlutá zimnice a dotíraly svrab a neštovice. Vzpomněla jsem si, že jsem nedávno dostala kus metráže bavlněné látky s veselými kostkami, připomínající hotový PW, který jsem využila jako podklad a obrubu zároveň. (Je nepsaná zásada, že všechny švadlenky PW mají plné skříně, šuplíky a komory látek, ale když chtějí vytvořit nové dílo, musí nakoupit metráž novou. Ale to neplatí jen u tohoto řemesla. Mám hrnků hafo, ale někdy si nemám z čeho popít oddechové kafíčko.)
POSTUP
1. Středový díl obšijeme čtyřmi pruhy. Nejdříve dva na výšku, druhé dva páry po délce obdélník ukončí. Platí dvakrát měř, jednou stříhej.
2. Švy sežehlíme vždy na tmavší stranu práce, aby neprosvítaly.
3. Z rubu jsem zažehlíme vlizelín a odstřihneme přebytek zažehlovacího materiálu.
4. Přistehujeme na rubovou stranu obdélníku podkladové látky tak, aby ze všech stran byla stejná vzdálenost. Zde platí – měřit více znamená, úspěch zaručen.
5. Sežehlíme rohy podle fotografií a vypracujeme lemy včetně rohů.
6. Rovné díly byly přešity normální rovným stehem, v rozích je použit patchworkářský steh šicího stroje JANOME (program 2, číslo stehu 72).
Rub před dokončením:
Hotová práce:
MSF, přeji hezké tvoření.
Dobrý den, paní Dano. Co napsat k sublimačním lepidlům – funguje tak, že Vám dočasně trží 3 vrstvy budoucího PW díla. Buď do doby než dílo sestehujete, nebo i než ho prošijete. Jsou různé druhy za různé ceny. Začínala jsem s lepidlem značky Madeira za cca 500Kč za 1/2 litru. tohle balení určitě vystačí na několik dek, navíc moc příjemně voní. Později se tu objevilo lepidlo Gunold – 0,5 litru za cca 250 Kč. |Te´d vlastně používám hlavně toto lepidlo. Před časem jsem si koupila lepidlo Spirit 5 za cenu ještě nižší – 165 Kč. To je také bezva, jen se s ním musí opatrněji. Prodávají se tu ale i jiné značky. Lepí zhruba stejně. Záleží ovšem i na druhu vatelínu který použijete – na hlazeném drží lépe, na bavlněném naprosto úžasně, na hrubém o trochu hůř. Lepidlo se stříká zásadně na vatelín, ne na látku. Mohlo by se stát, že by se na látce objevily fleky, které po vyprání zmizí. Taky se ho nesmí stříkat moc – ale to určitě zkusíte sama.
Myslím, že slepené dílo vydrží pohromadě dobře měsíc – ovšem – jak říkám – záleží na spoustě faktorů – druh lepidla, vatelínu, skladování nalepeného patchworku. Po čase vyprchá, případně se vypere. Však ho tam nenastříkáte celé…
Moje zkušenost je, že s lepidly o objemu 0,5 litru se bohatě nalepí 2 deky 140 x 200 cm, možná i tři. Už si neumím představit, že bych na stole neměla lepidlo a škrob ve spreji. Vlastně jsem přestala používat špendlíky.
Paní Dano, na e-mail na SEZNAMU Vám pošlu pár kontaktů – abychom si tu nedělaly vlastní diskusní fórum,hihihi.
Hezké dny Marta
Hezký den, jste zlatíčko, moc děkuju za radu. Samozřejmě jsem měla na mysli vatelín. Za kontakty budu ráda. Můžu mít ještě dotaz na to sublimační lepidlo? Vím že je jen dočasné, znamená to, že vyprchá, nebo se vypere? Patchworkuju jen příležitostně, tak koukám, co je zase nových věcí!! Přeju hezký den, Dana K.
… ale ne, není to tak strašné jak to vypadá. Pokud máš prostor a případného pomocníka na tahání velkých kusů, jde to moc dobře. Skoro rok se hrabu – ostřejší slovo by bylo výstižnější – s dekou 240 x 220 cm. Při stehování v leže na břiše jsem tak meditovala za kolik asi korun bych deku prodala – za milióón! a možná bych si to rozmýšlela jako málo odpovídající. Byla to dřina . Až deku olemuji, pošlu foto.
Martičko,díky za obsáhlý popis. Je to tak podrobné, až hlava přechází.
Když jsem dočetla, vnitřní hlas pravil – nic pro tebe. Myslím, že bych se přikviltovala celá. Smíííííííííích
Ještě jednou děkuji. JaN
Dobrý den, paní Dano, dovolila bych si Vám poradit. Píšete o VLIZELÍNU a patchworkové(PW) dece – nemyslíte náhodou VATELÍN?
Vlizelín je teninká netkaná textilie, obvykle lepivá po jedné straně, někdy i po dvou. Ta by se dala buď sešít na stroji, nebo jenom sežehlit na sebe. Obvykle se dává do menších PW výrobků.
Pokud myslíte vatelín, to je jiná – může to být polyesterové rouno různé tloušťky. V poslední době se tu objevuje i bavlněný vatelín, buď 100%-ní, nebo s 20% polyesteru. Na ten obvykle quiltují americké quiltařky.
Předpokládám, že jste si koupila cca 5 m vatelínu(polyesterového rouna) a po rozříznutí na 2x 240 cm ( 2x 250) ho chcete dát vedle sebe a sešít. Budete rovnat strojem zařízlé hrany. Nejlépe se to rovná a sešívá rozložené na podlaze – hrany těsně vedle sebe a sešíváte "matracovým" švem – jeden přední steh do levého dílu, jeden přední steh do pravého. Pochopitelně to jde i jen tak sešít. Z vlastní zkušenosti můžu poradit jak sendvičovat tak velké dílo: položím na podlahu oba pruhy vatelínu, vyrovnám je, sešiji, na ně položím TOP ( PW líc),srovnám a uhladím, sroluji do jedné poloviny, 50 cm pruh od středu nastříkám sublimačním lepidlem, na to zpět naroluji top, pak dalšíkus nastříkám lepidlem, atd. Dtto z druhé strany. Nalepený top s vatelínem otočím topem dolu, přiložím předem ustřižený a sešitý rub = zádíčka a provedu totéž. Celý nasendvičovaný quilt prostehuji – čím hustěji, tím lépe. Alespoň se to při prošívání nebude hýbat.
Problém s nastavením vatelínu může vyřešit bavlněný vatelín, který už je v této šíři. Pokud budete mít zájem, napište mi, ráda Vám předám kontakty na nejrozumnější ceny.
Závěrem se asi musím omluvit, že to píši jak pro trubku – ale já sama to tak potřebuji. Hodně úspěchů při šití . MartaB.
RadaMůžete mi prosím někdo poradit, jak sešít vlizelín? Dělám si patchworkový přehoz 240x240cm. Děkuji za rady, Dana