Za našimi humny se nacházínejtěžší kriminál v České republice, v němž pobývají vězni od dob Marie Terezie. Ovšem doby, kdy vězni, byli trestáni trdou prací, aby byli napraveni jsou pryč. Neboť jak si vysvětlit skutečnost, že za jeho zdmi pobývá jistý Rom, který se naučil za dobu pobytu hebrejsky tak, že jeho snem a cílem je přeložit Bibli do mateřského jazyka.
Nikomu neupírám právo na pokání na pozdní lítost, odpuštění, ale skutečnost, že studuje (dělá, co je mu libé) nepovažuji za trest, ale za odměnu. Náklady na jeho pobyt a studium mu hradíme všichni z našich daní. Tak daleko došla liberalizace vězeňství.
MSF, prosím, závěr si udělejte každý sám.
Radko, díky za vysvětlení.
Bohužel musíme vycházet z toho, že zaměstnanost odsouzených nedosahuje ani 50%. Když nemají práci, nemohou hradit ani náklady výkonu trestu. Sebereme jim knížku hebrejštiny, práci nedáme a pak budeme koukat, jak se nám kluci vyškolili:-)
Když ve výkonu trestu pozná, že existuje něco jako KNIHA, tak až se dostane do běžného života, tak tohle (pro mnohé z nich) životní poznání může využít.
Podle mého soudu je lepší, když se naučí hebrejsky (čemuž tedy mezi námi vůbec nevěřím:-), než když se naučí, jak otevírat dveře platební kartou za tři sekundy.
Díky, ale kdyby se resociovali alespoň tak, že si uhradí své životní náklady, potom to bude O.K. Muzikantka Ida Kellarová o Romech řekla:“Nejhorší je jim dát něco zadarmo.“
Dotyčný bude na svobodě překvapen, co všechno už není gratis. Tady vidím nebezpečí, protože nejde o přípravu na reintegraci, ale výchovu v umělém prostředí, které ho na realitu za branami vězení nepřipraví a on zjistí, že je opět na začátku.
Ať studuje, ať se vzdělává, ale stejně jako každý jiný na svobodě – za své a ve svém volném čase!!!
….tomu se říká resocializace odsouzených a účelem je zvyšování šancí na jejich reintegraci do společnosti:-)