Dané téma nahodila blogujícíosoba pod šifrou pgnext. Pokusila jsem se přečíst, co chytrého přináší, ale text se jí nepodařil, nedozvěděla jsem se nic. Tož alespoň přidávám vlastní zkušenosti.
Za prvovdana jsem konzervování dělala podle knížek a striktně dodržovala sterilitu. Výsledek byl žalostný – kompoty mi zkvasily do třech neděl a vydušené houby v sádle, uschovávané v ledničce jsem vyhodila za dva měsíce, neboť nejevily sebemenší známky důvěry.
Za druhovdana kompoty nedělám, ale ovocné klevely se mně podaří vždy. Houby nekonzervuji, ale mrazím. Co je doneseno domů, roztřídím podle druhů, protože Tom sbírá všechno, co je jedlé. Dočistím, zbavím jehličí a slimáků a hned krájím nahrubo do připravených mikrotenových sáčků. Pomocí odsávačky zbavím pytlíky vzduchu a teplem uzavřu. Naskládám do mrazničky a výsledkem jsou krásně úhledné sáčky hub, které postupně přidávám do pokrmů. Takto houby mrazím několik let a žádnou újmu na zdraví jsme nikdy neutrpěli.
MSF, pokud bude někdo tvrdit, že postup je nesprávný, dovolím si namítnout, že stejným způsobem houby prodává i Makro, ale za hříšné peníze.
Újmu na zdraví jste neutrpěli, ta přijde až za několik let – a to jako rakovina slinivky. U hub musíte co nejdříve po sběru zastavit produkci mykotoxinů pětiminutovým povařením ve 2% solném nálevu. Zamražené houby bez povaření produkují toxiny ještě asi čtyři hodiny.
Náhodou jsem objevil své jméno ve vašem článku…netvrdím, že se mi text podařil, ale to jsem byl zvědav co nového přinese ten váš a kupodivu ještě větší nic než ten můj…